Yatırımcılar Girişimcilerde Hangi Özellikleri Görmek İster?

Yatırımcılar Ne Görmek İster?
Yatırımcılar Ne Görmek İster?

Yatırımcıların hangi sektöre ve girişime yatırım yapacaklarına karar vermesi kimi zaman göründüğünden daha zor olabiliyor. Tıpkı girişimcilerin yatırım alma konusundaki çalışmaları gibi yatırımcılar da doğru girişimi belirleyebilmek için çeşitli çalışmalar yapıyor, farklı noktaları değerlendiriyor.

Bu anlamda yatırım kararlarını etkileyen faktörler arasında; girişimin vadettiği başarı ve sahip olduğu potansiyel kadar, girişimcinin istekliliği, tutkusu ve çalışmaları da yer alıyor. Hatta gözlemlerime dayanarak, pek çok yatırımcının, girişimin kendisinden çok girişimcinin kendini nasıl anlattığına dikkat ettiğini söyleyebilirim. Çünkü bir girişim fikrinin potansiyeli kadar o girişimi geliştirecek ve karlı hale getirecek olan girişimcinin yönetim yeterliliği de son derece önemli.

Peki, bir girişimci olarak kendinizi doğru anlatmak ve yatırımcıyı ikna etmek için her türlü stratejiyi denerken, potansiyel yatırımcınızın aklından neler geçiriyor? Yatırımcılar, girişimcilerde hangi özellikleri arıyor?


Sektör tecrübesi
Yatırımcıların girişimcilerde aradıkları özelliklerin başında sektör tecrübesi geliyor. Çünkü aslında bir start-up’a yatırım yapmak riskli bir iş. Hatta pek çok girişimin çeşitli nedenlerle başarısızlıkla sonuçlandığını düşünürsek, yatırımcıların start-up’lara yatırım yaparak bir çeşit kumar oynadıklarını bile söyleyebiliriz.

Yatırımcıların göze aldıkları riski kumardan ayıran özelliklerin başında, girişimcinin tecrübeli olması geliyor. Ne yaptığını ve neyi hedeflediğini bilen, sektör tecrübesi olan bir girişimciyle iş yapmak riski azaltıyor. Bu nedenle tecrübeli girişimcilerin yatırımcıyı ikna etmesi çok daha kolay oluyor.

İyi bir takım oyuncusu ve lider olmak
Girişimler çoğu zaman tek bir kişinin fikriyle ortaya çıksa da işi geliştirmek ve büyütmek için bir takım gerekiyor. Konu hakkında tecrübeniz olsa da bir girişimci olarak iyi bir satışçı, pazarlamacı, ürün geliştirme veya insan kaynakları uzmanı olmayabilirsiniz. Bu nedenle sizin eksik olduğunuz noktalarda boşlukları en iyi şekilde tamamlayacak takım oyuncularına ihtiyacınız var.

Bu anlamda iyi bir girişimci olabilmek için mutlaka eksik olduğunuz yönleri kabul etmeniz ve bu eksiklikleri farklı kişilerin tecrübeleriyle doldurabilmeniz gerekiyor. Bu durum girişimcilerin iyi bir takım oyuncusu ve lider olmasını zorunlu hale getiriyor. Yatırımcıların da girişimcilerde liderlik, yöneticilik ve takım oyuncusu olabilme özelliklerini aradığını unutmamakta fayda var.

Öğrenmeye açık olmak
Yukarı bahsettiğim özelliklere sahip girişimcilerde zaman zaman görülen bir eksiklik de bence öğrenmeye açık olmayışları. Sahip oldukları tecrübe ve liderlik özellikleri nedeniyle her şeyi biliyor olduklarını düşünmeleri bu girişimcileri hataya yönlendirebiliyor. Bu nedenle tecrübenin ve diğer olumlu özelliklerin beraberinde gereksiz seviyede yüksek egoya da neden olmasına izin vermemek ve daima öğrenmeye açık olmak önem taşıyor. Bir girişimcinin hiçbir zaman “artık öğrenecek yeni bir şey yok” diye düşünmemesi gerekiyor. Çünkü böyle düşündüğünüz an hata yapabilir ve o hatadan ders çıkarmaya başlayarak, öğrenme sürecine kaldığınız yerden devam etmeniz gerekebilir.

Kararlılık
Girişimcilerin yatırımcıları ikna edebilmesi için öncelikle kendilerine ve fikirlerine inanmaları gerekiyor. Bu anlamda yatırımcıya “Siz yatırımcı olmayı kabul etmeseniz de ben bu fikri hayata geçireceğim” duygusu vermek yani kararlı olmak ikna süreci için son derece önemli.

Yatırımcılar zaman zaman girişimcilerin ne kadar kararlı olduğunu görmek için onları zorlayabilir ve deyim yerindeyse “ters köşe” sorularla girişimcileri pes ettirmeye çalışabilirler. Bu durumda fikrinizden ne olursa olsun vazgeçmediğinizi göstermenizde fayda var.

Tüm bunların yanı sıra girişimcinin eğitimi, kişilik özellikleri, iyi bir dinleyici olması, yaratıcılığı gibi pek çok özellik yatırımcıların karar sürecini etkileyebiliyor. Ancak hepsinden de önemlisi bence girişimcinin gerçekten kendisi gibi olması. Eksik olduğu yönleri belli etmemeye çalışmak yerine, “Bu konu hakkında düşünmemiştim, üzerinde çalışabilirim” diyebilme dürüstlüğü göstermesi, bence girişimcinin güvenilirliği konusunda diğer tüm noktalardan daha önemli.