Hakkımda

PPL
PPL

Bende Girişimcilik

Ticaret ile erken yaşta tanışma şansını yakaladım 12-13 yaşında babamın zorlaması ile başladım dükkanı süpürmeye, gerçi o dönem okuldan eve geldiğimde arkadaşlarım sokakta gezerken bana ne kadar zor gelirdi dükkanda çalışmak… Bakkal, Nalbur, Çay ocağı, Bisiklet tamircisi, Kuyumculuk…

12-15 yaş civarında okuldaki GW-BASIC ile tanışma şansı buldum. Gerçi kurs parası biraz tuzlu olduğundan babam ile büyük pazarlıklar sonucu gidebilmiştim. Haftada 2 kocaman saat… Lise döneminde evimde bilgisayar şansımda oldu, oyun çalışmayacak kadar düşük özelliklerdeydi, tek çalışan uygulama Turbo Pascal idi… Haliyle bilgisayar merakı programlama ile ilerledi.

Üniversitede internet, server, unix, linux kelimeleri ile tanıştım, eş dost arkadaş grubu ile birlikte bu alanlardada bolca bilgi kazanma şansı yakaladım.

1998 yılında arkadaşlarım ile ilk şirketimi kurdum, bolca web sitesi yaptım, bolca web programları hazırladım… Bolca sunucu yönettim.

Bu yazıyı ilk kaleme aldığımda yıl 2015 yılıydı, kurduğum şirketlerden 3 tanesini satmıştım, 3 tanesini kapatmış durumdaydım. O dönemde aktif 4 şirketim ise karlı olarak hayatlarına devam etmekteydi.

Şuan ise tarih tam olarak 10.12.2020, saat 03:12. Cyberpunk 2077 download’ının bitmesini bekliyorum. Batan ve kapattığım yatırım sayım 6 oldu, yatırım yaptığım 25+ şirketin 15+’ı hayatına devam ediyor ve karlı durumdalar.

Girişim benim için risklere göğüs gerebilme, sorun ve zorlukları çözmek için sırtlayabilme ve bardağın dolu tarafını boşluğunu kabullenmiş olarak görebilme sanatıdır. Diye başlamışım bu paragrafa 2015 yılında, şuanda ise 2020 ve özellikle sevdiğim alanlarda yaptığım işlere harcadığım zaman bana keyif vermeye devam ediyor.

Bende Internet ve Teknoloji

Teknoloji hep ilgimi çekti, fakat zorluğu ve uzun süreli geliştirme zamanları maalesef benim gibi sabırsız bünyeler için uygun olamadı. Internet hayatımın erken döneminde içine girdiğim bir mecra oldu. Çabuk alıştım, kolay adapte oldum.

Şuanda bu 2 ilgi alanım birleşti ve iç içe iş geliştirmeye müsait hale geldi. Her dönemde popüler oldu bu ikili, bazen elektronik dediler, bazen oyuncak şu sıralar giyilebilir teknolojiden akıllı ev ürünlerine kadar bolca takma isim kazandılar.

Bebek Kamerasından araç takip sistemine akıllı ev ürünlerinden sızdırmaz bardağa kadar kimsenin ilgi göstermediği ve anlamadığı pek çok alanda yatırımlarımın sebebi sanırım budur.

Bende Melek Yatırım İşleri

2014 yılı sonu itibari ile anladığıma inandığım ufak tefek alanlara destek vermeye çalıştım. Şuanda 9-10 tanesi büyük toplamda 20 den fazla şirkete veya fikre ortaklık yapmış durumdayım. Bu alanda geleceğin değerli şirketlerine  ve fikirlerine ekibim ile birlikte destek vermeye çalışıyoruz.