Naim SÜLEYMANOĞLU

Cep Herkülü, Kapıkulenin Anahtarı

Her ülkenin değerli insanları vardır. Bazen bilim insanı, bazen asker, bazen bir lider. Bu defa kahramanımız Bulgar topraklarında doğup damarlarındaki asil kanın çoşkusunu unutmayan Naim.

Filmin fragmanına rastlayana kadar geçmişini inceleme fırsatım olmadı. Buda benim ayıbım olsun. Kendisi kahramanımız olduğunda ufaktık, çevremizdeki büyüklerde ya konuya hakim değildi yada duyarsızdı ki öğreten olmamıştı. Heyecanla 2 yıldır sinema salonlarındaki milyon reklamdan ötürü sinemaya gitmeme inadımı hasta olmama rağmen Naim için kırdım ve sinemada izlemeye koştum.

Naim SÜLEYMANOĞLU

Bulgaristanın Mestanlı köyünde başlayan hayatı biraz şans eseri halter ile kesişiyor. Henüz daha çocuk bile değilken 9 yaşındayken ailesinden kopup halter eğitimi için evinden ayrılan şampiyon uzun ve yorucu bir eğitim ile katıldığı her müsabakada ilk sırayı elde etmeyi başarıyor.

Uluslararası müsabakalara katılabilmesi için yaşı kağıt üzerinde yükseltiliyor.

Zaman içerisinde Bulgarların milliyetçi duyguları yobaz faşizm ile karıştırmaları yüzünden Türk nüfusu üzerinde uygulanan zulümden ailesi ve kendiside nasibini alıyor.

Önce annesinin, ailesinin ardından ise kendi adının emrivaki metodlar ile değiştirilmesiyle kafaya bu durumu takan ve tepki vermek için elindeki silahı kullanmaktan çekinmeyen bir kahraman.

Güneşe çıkarsan gölgen görünür.

Filmin duygusal anları bol, acı ve hüzün iç içe. Biz 1 saatlik sürede heyecanlanırken Şampiyon Naim’in hislerini anlamak imkansız.

Kaçış hikayesi ise 1 Türk dünyaya bedeldir sözünü ispatlar nitelikte. Filmde konu çok anlatılmıyor. Fakat Naim belgeselinde kaçmasına yardım eden hemşehrisinin anlatımları ile olayı hayal etmek mümkün. İmkansızlıklar içerisinde hiç bir plan olmadan 2-3 kafadarın kişisel girişimi ve başarısı ile peşindeki kalabalık istihbarat ekibini atlatarak kaçmayı başarıyor.

Kaçışı ardından zamanın başbakanı sayın Turgut ÖZAL ve Türk hükümet yetkililerin haberdar olması biraz zaman alıyor.

O dönemde ülkenin içindeki imkansızlıkları anlamak, bunlardan ders almak için biraz belgeseli izlemek biraz filmi izlemek yeterli. Gözüme çarpan ilk konu Sidney’e uçabilecek 1 uçağımızın olmaması. Bu noktada THY nin ülkemiz için sadece bir taşıma şirketi olmadığını anlamak gerekiyor. Bizzat Turgut bey’in makam uçağı ile Londradan ülkemize geliyor. Filmde bu durum yine aktarılmıyor.

Farklı kaynaklardan kesin olmama şansı olan bazı haberlere göre gerçekte uçak Bulgar hava sahasını geçerek ülkemize geliyor. Bulgarların hava sahasını kapatmasına rağmen Başbakanın emri ile 3 Türk jeti bulgar sahasına girerek Naim’in uçağına eşlik ederek kendisini ülkemize getiriyor. Bu süreçte Bulgarların fazla gürültü yapmaması için örtülü ödenekten ilgili makamlarına ödemeler yapıldığıda söylentiler arasında.

Youtube üzerinden erişebileceğiniz belgeselde kendi sözleri ile başarısını “çok çalışırdık” olarak özetlediğini gördüm. Mustafa Kemal’in söylediği söz “tek ihtiyacımız çok çalışmak” ile ne kadar benzer.

Bulgaristanda yaşayan Türklerin gördüğü zulmü tüm dünyaya duyurmak için sağlığını hiçe sayarak antreman yapıyor. İmkansız denebilecek ve hala kırılamamış olan kilosunun 3 katından fazlasını kaldıran Naim adını tarihe altın madalyalar ile yazdırıyor. TIME dergisine kapak oluyor.

Yine belgeselde Bulgaristanı çiçek bahçesine çeviren bizdik, en ağır ve zor işleri bizler yapardık diyorlar. Dönemin zorluklarını sabırla sırtlamış bir halk.

Yaşanan zulümü dünyaya duyurmak için sağlığını hiçe sayarak gençliğini harcamış. Uluslararası baskılara dayanamayan bulgar hükümetinin Türk ve Müslüman asıllı vatandaşlara izin vermesi ile sonuçlanan gelişmelerden ötürü kendisine “Kapıkulenin Anahtarı” ünvanı verilmiştir.

Kökleri Balkan Türkü olan benim için hüzünlü ama bir o kadarda değerli sözler.

Muhtemelen yaptığı spora bağlı olarak kendisini genç yaşta kaybettik. 50 yaşında gencecik bir yaşta…

Vefatının ardından söyleyebileceğim tek söz “iyi bilemedik ama artık iyi biliyoruz”. Bize yaşattığı gurur için şükranlarımızı sunuyoruz. Nur içinde yatsın.

Hakkındaki belgeseli youtube üzerinden izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=xmoJBPLG_Sg&t=2069s

Hiphop, rap sevmesemde film için yapılam bu şarkı anlamlı: https://www.youtube.com/watch?v=xAMLyhuCeY4