Kredi Risk Analizi ve Müşteri Skorlama

Müşterini tanıma süreci tüm açık hesap, vadeli satış ve taksitli satış modelinin bel kemiğini oluşturur. Bu modelde müşteriyi tanıma satış ve pazarlama süreci içinde kullanmakta önemli bir değerdir. Bu doğrultuda 2017 yılında Müşteri Skorlama, Kişi veya Şirket risk analizi için bir yapay zeka sistemi geliştirmeye başladık. Ufak ama konuya hakim fokus bir kadro ile yaptığımız çalışma tahminimizin 2-3 katı zamanımızı aldı. Fakat sürenin uzamasının sebebi teknik olarak bizim açımızdan zorlu olmasada pek çok yeni özellik ve ürüne evrilebilecek olmasıydı. Sıfırdan bir şirket kurmak, bu şirketi geliştirmek, para kazanabilecek hale getirmek için sanırım biraz paslandığımı kabul etmem gerekiyor. Fakat bunları tekrar yaşamak güzel. Özellikle ülkemizde sadece manual yani insanların kişisel becerileri ile uzun zamanlar harcayarak yaptığı bir işi tamamen dijitalize etmek benim için keyifli bir hedefti.

Öncelikle uygun bir ekip kurmak gerekiyordu, bu konuda resmen paslanmış durumdayım, işe nasıl bir ekip kurmak gerekiyor karar vermek biraz zaman aldı. Bu konuda değerli iş ortaklarımızdan faydalı destek gördüm. Ekip geliştirme hedefli bir yapıdan oluştu, önceliğimiz konuyu dijitalize etmekti.

Sonrasında ürünü şekillendirmeye çalıştık. İşin içerisine girdikçe dijital düzenin bu alanda çok ciddi fırsatlar barındırdığını tekrar tekrar gördük. Lakin bir sorun vardı. Mevcut sistem tamamen kapalı hatta bankalar tarafından bilerek isteyerek planlı olarak kapatılmış ve buradaki imkanların paylaşılmadığı bir alan haline gelmişti.

18 ayı aşan geliştirme, süreçler, ürün konumlandırmalarının ardından sağlıklı bir karar ağacı yapısına ek olarak karar mekanizmasını yapay zekaya bağladığımız sistem sahibi olduk.

Bu sistem sayesinde şuanda müşteri olarak sisteme dahil ettiğiniz kişi veya şirketleri analiz edebiliyor, gerçekliğini ve devlet tarafındaki kayıt durumunu kontrol edebiliyoruz. Geçmiş finansal hayatını kaba yapısı ile talep edebiliyor ve gelir tahminleri ile planladığı harcamaları gerçekleştirme konusunda hedefleri öngörebilir durumdayız.

Hedeflediğimiz 100 den fazla özellik, 1000 den fazla uygulama alanı var. Bu alanların hepsini bizim geliştirmemiz tabiki imkansız bu nedenle ürünü geliştirirken sistemi açık bir yapıda planlamaya özen gösterdik. Bu yapı sayesinde paralel ürünler ile entegre olabilmesi mümkün hale geldi.

Marka bulmak fikir bulmaktan ve geliştirmekten çok daha zor fakat biraz kervan yolda dizilir diye düşünerek BayiDostu.com markası ile yola çıktık. Sonrasında FinansDostu.com devreye girdi ve diğer fikirlerde bu konseptte sürüp gidecek diye düşünüyoruz.

Bu noktaya kadar kısaca özetlemek gerekirse sokaktaki esnafın bir banka imkanları ile müşterisini tanımasını sağlayabiliyoruz.

Peki ne işe yarıyor bu sistem?

Öncelikle dünyada özellikle gelişmişlik sıralamasında üst sıralarda yer alan ülkelerde ticaret ve sanayi içerisindeki tüm taraflar bu tür sistemlere dahil durumda ve güvenilir bir ticaret ortamı için Skorlama- Risk analizi en önemli kuramlardan biri haline gelmiştir. Yani müşterinizin kalitesini gözüne bakarak anlama beceriniz yok ise bizim ürünümüz size müşteriniz hakkında daha detaylı bilgi vermektedir. Bilginin kalitesine ve içeriğine göre siz müşterinize 1000 TL lik mi yoksa 100.000 TL lik bir hizmeti mi vadeli veya taksitle sağlamalısınız daha doğru karar verebilirsiniz.

Güvenli Ticaret Platformu

Güvenli ticaret tarafların ticari geçmişini, finansal geçmişini ve devlet kayıtlarında yer alan önemli bilgileri değerlendirerek yapılması hedeflenen iş için olumlu veya olumsuz sonuç verir. Siz müşterinizi daha iyi tanır ve bu detaylara göre daha fazla veya daha az ticaret yapmayı tercih edersiniz. Skorlama ve Risk Analizinin ticaret ortamına yayılması ülkemizde Güvenli Ticareti geliştirecektir.

Müşterinizi Daha İyi Tanırsınız

Gün geçmiyorki ülkemizde kimlik sahteciliği ile bir dolandırıcılık haberi çıkmasın. Bu noktada bilgi doğruluğu günümüzde yine büyük sorunlardan biri durumundadır. Size adını ve bazı bilgilerini paylaşacan müşterilerinizin gerçekten doğru kişiler olduğunu teyid edebilirsiniz.

Müşterinizin Gelişimini İzleyebilirsiniz

Müşteriniz ile çalışmaya başladınız, fakat sonrasında takip ediyor musunuz? Gerçekten ticari ve finansal olarak doğru bir gelişime sahip mi yoksa zor durumda mı? İş işten geçtikten sonra haberiniz olduğunda zararınızı karşılama şansınız olmadığının farkında mısınız? Bu noktada biz sistem içerisine müşterinizin gelecek dönemlerdeki finansal ve ticari performansını izleyebilirsiniz. Bu takip özelliğini risk algınıza göre sıkılaştırabilir veya gevşetebilirsiniz.

Peki ya güvenlik ve yasalara uyum?

Bu alanda en büyük sorun bilgi güvenliği, kişisel verilerin korunması ve ticari sır niteliğindeki bilgilerin güvenliği idi. Biz bu alanda talepleri dijital olarak iz bırakabilecek şekilde izinli ve onaylı olarak işletmeyi tercih ettik. Ülkemizde benzer hizmetlerin tamamında bu güvenlik özellikleri hiçe sayılıyor, her türlü özel ve gizli olması gereken bilgi gizli tutma konusunda en hassas olması gereken kurumlar tarafından para karşılığında satılıyor, biz bu tür bir risk almamayı aksine daha da fazla özen göstermeyi tercih ettik. Söyledimya amacımız Güvenli Ticarete güç sağlamak, bu amacı kanunsuz ve hatalı süreçler ile sağlamak doğru olmazdı.

Bu noktada olmayan bir iş alanını yaratmak, olmayan bir sektörün öncüleri olmak gerçekten havalı gibi görünsede zor ve ciddi zaman-emek ve para harcanması gerekiyor…