Stratoooo oOOooOOoo

Tekrar merhaba,

Uzuuun bir zaman önce(2016 yılında) Strato firmasının Türkiye macerası konusunda şunları yazmıştım. Daha 2 yıl bile geçmeden sevgili Strato Türkiye’deki servislerini sonlandırarak kaçmaya karar vermiş. Kaçmak derken, hizmetleri ülkemiz içinden sunmaktan vazgeçmişler, vergi-yasal düzenlemeler, destek ve hizmet özelliklerini ülkemiz dışından vererek biz Türk Hosting/Datacenter sektörüne haksız rekabet oluşturarak devam edecekler diye düşünüyorum.

Türkiye içerisinde Hosting servislerini sunmak zor iş. Daha önce de söylediğim gibi güzel ülkemizin dışından bu işleri yapmak kolay görünüyor biliyoruz fakat dışı sizi içi bizi yakıyor. Ama bizleri en çok üzen yoran ve zorlayan kısım haksız rekabet konusu.

Özellikle hosting, cloud, domain, dedicated server gibi hizmetlerde yabancı şirketlerin bizlerin uğraştığı yasal sorumluluklar, maddi manevi külfetlerden kendilerini koruyarak haksız rekabetten öte YASAL olmayan uygulamaları ülkemizde bu sektörün gelişimini zora sokuyor. Sorumluluk taşımadan ucuz maliyetler ile düşük fiyat politikaları ve daha da önemlisi Türk Tüketici Kanunlarına uygun olmayan hizmet ürün düzenlemeleri ile özellikle bilinçsiz tüketicimizi zarara uğratıyorlar.

Bu tür servis sağlayıcılar için gerek sektör içerisinde gerekse diğer ilgili kurumlarda farkındalık yaratılması, bu şirketlerin ülkemizin yasal düzenlemelerine uyum sağlayarak sorumluluklarını yerine getirerek hizmet vermeye yöneltilmesinin önemini bir kez daha görüyoruz.