Girişimciler yatırımcılarını nasıl ve ne sıklıkla bilgilendirmeli?

Yatırımcı Bilgilendirme
Yatırımcı Bilgilendirme

Ne zaman bir girişim popüler hale gelse hemen arkasından mutlaka “benim de aklıma gelmişti” yorumlarını duymaya başlarsınız. Bu cümleyi kuran kişiyle, bir girişimciyi ayıran şeyse girişimcinin bu iş fikrini hayata geçirmesi için gerçekten uğraşıp dininmiş olması. Zaten girişimcilik de bu yüzden; “bir ihtiyacı belirleyerek, ona yönelik iş fikri geliştiren ve gerekli çalışmaları yapıp, risk alarak ticari işletme kuran kişi” olarak tanımlanıyor sık sık.

Bu anlamda girişimcilik ruhuyla bir iş fikrini hayata geçirmek ya da var olan bir projeye yeni bir bakış açısı kazandırarak farklı bir boyuta taşımak istiyorsanız öncelikle bir iş planı hazırlayarak yola çıkabilirsiniz. Tüm gereklilikleri yerine getirdikten ve çalışmaları tamamladıktan sonra eğer tek eksiğiniz finansal destekse yapmanız gereken şey; girişiminize yatırım yapacak kişiler aramak.

Girişimci ve yatırımcı ilişkisinin tam da bu noktasında devreye giren yani, yolun henüz başında olan bir iş fikrine yatırım yapan kişiler melek yatırımcı olarak adlandırılıyor. Henüz girişimle ilgili pek çok konunun sadece bir varsayımdan ibaret olduğu ve bu yüzden yüksek oranda risk alan melek yatırımcıların, girişimle ilgili öğrenmek isteyecekleri pek çok detay olması son derece doğal. Girişimci ve yatırımcı arasındaki ilişki bu bilgi alışverişinin düzenli olmasına bağlı olarak güçleniyor.

Peki, bir girişimci ne zaman ve hangi durumlarda yatırımcısını bilgilendirmeli?

Yatırımcıları düzenli olarak bilgilendirme

Eğer girişiminiz start-up aşamasındaysa her ay, eğer daha ileri bir dönemdeyse 2-3 ayda bir yatırımcılarınızı genel işleyiş, gelişmeler ve yönelimlerle ilgili bilgilendirmeniz faydalı olabilir. Her bilgilendirme için toplantı yapmak şart olmayabilir. Eğer yatırımcınızla uyumlu çalışabiliyorsanız düzgün hazırlanmış bir özet rapor veya bir telefon ya da Skype görüşmesi de bilgilendirme için uygun olabilir.

Kısa açıklamaları tercih etmek

Yatırımcınız genellikle her seferinde tüm detayları incelemek istemeyebilir. Bu yüzden onu detaylara boğmak yerine, duruma göre örneğin 2 sayfayı geçmeyecek bir rapor hazırlamak uygun olabilir.

 

Güncel çalışmalar hakkında bilgi vermek

Yatırımcınız birden fazla işi ve konuyu takip eden biri olabilir. Bu nedenle girişiminizin web sitenizdeki güncellemelerini veya sosyal medyadaki paylaşımlarını düzenli olarak takip edemeyebilir. Bu nedenle yatırımcıları bilgilendirirken büyük resmin yanı sıra, şu an üzerinde çalıştığınız güncel proje(ler) hakkında da kısaca bilgilendirmede bulundurmanız iyi bir fikir olabilir.

 

Angel Investor
Angel Investor

Tavsiye almak

Almanız gereken zor bir kararda ya da yatırımcınızın fikrini almak istediğiniz bir konuda ona danışmanız işinizi yapamadığınız anlamına gelmez. Aksine böyle bir durumda yatırımcınızın fikrini almanız ilişkinizi güçlendirebilir ve daha doğru seçimler yapmanızı sağlayabilir.

 

Bir girişimci olarak yatırımcınızı belirttiğ

im noktalarda bilgilendirmeniz hem yatırımcının size olan güvenini artırır hem de sizin gerekli noktalarda yatırımcınızdan fikir almanızı kolaylaştırır. Ancak yatırımcınız sizden çok daha uzun yıllardır sektörde olsa da yaptığınız işi sizden daha iyi bilemez. Bu nedenle yatırımcıdan fikir alma konusunda bu noktayı gözden kaçırmamakta fayda var.

Linkler:

http://www.selcuksarac.com/is-plani-ve-yatirimci-sunumu-olmayan-girisim-yatirim-alabilir-mi/