Drone’ların bilinçsiz kullanımı felakete yol açabilir

Sizinle daha önce, son yıllarda hobi olarak yakından ilgilendiğim Drone’larla ilgili bazı bilgiler paylaşmıştım. Hem aktif olarak bu hobimle ilgilenmeye devam ediyorum, hem de sektörün gelişmelerini yakından takip etmeye çalışıyorum.

Birçok farklı alanda çeşitli amaçlarla kullanılan bu hava araçlarıyla ilgili son günlerde bazı olumsuz haberler gündeme geliyor. ABD Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Federal Havacılık Kurulu (FAA) yayınladığı raporda, drone’lara ilişkin 2014 yılında pilotlar ve hava trafik kontrolörleri tarafından bildirilen 175 olay olduğunu belirtiyor. Bu 175 olayın 25’inde drone’ların uçak ya da helikopterlere çarpmasının son anda engellendiği vurgulanıyor.

Drone’ların Amerika’da 400 feet’in (120 metre) üzerinde ve havalimanlarına 8 kilometreden daha yakın bir mesafede uçması yasak. Ancak pilotların raporlarında drone’ların görüldüğü yüksekliklerin 400 feet’in çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu da uçaklar için özellikle iniş ve kalkışta büyük sorun yaratabiliyor. Uçak ve helikopterlere çarpan bu araçların uçakların motorlarına ve helikopterlerin pervanelerine çarpması durumunda felaketle sonuçlanabilecek kazaların yaşanabileceği ifade ediliyor.

Görüldüğü gibi drone’lar, hiçbir kuralı dikkate almadan çocuklarınıza hediye olarak sunabileceğiniz herhangi bir oyuncak değil. Bu araçların kurallara uygun kullanılmaması ciddi sorunlara yol açabiliyor. Konu hakkında yapılan incelemeler, yakında bu araçların kullanımına ilişkin daha sıkı kurallar düzenlenebileceğini düşündürüyor. Örneğin Amerika’da ticari nedenlerle kullanılan drone’lar için farklı bir pilot belgesi düzenlenmesi konuşuluyor. Diğer bir önlem de drone’ların hava kontrol sistemine dahil edilmesi olabilir.

Drone’lar sadece hobi olarak değil ticari olarak da yakın gelecekte önemli araçlar haline gelecek. Başta savaş alanları ya da felaket bölgelerinden haber yapmak için, ihtiyaç duyulan görüntülerin elde edilmesi, yani habercilik olmak üzere; hızlı teslimat, yardım ve arama kurtarma çalışmaları gibi ticari ve profesyonel işlerde önemli rol alacak gibi görünen drone’ların faydadan çok zarar vermemesi için dikkatli olunması şart.

Sivil havacılık kurallarına uyulması, hobi olarak kullanılan bu araçlara kısıtlama getirilmemesi açısından da son derece önemli. Hepimiz kurallara uyalım ki ilgilenmekten zevk aldığımız bu alanda daha az kısıtlamayla karşılaşalım. Drone’lar hakkındaki teknolojik gelişmelerin yanında bu gibi konuları da yakından takip etmeye ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim…