Rusya’dan garip bir yasaklama hikâyesi

Bizler yıllar boyu internete özgürlük diyerek sesimizi duyurmaya çalıştık. Bazen kendi ülkemizdeki bazen de yabancı bir ülkedeki uygulamalara karşı sesimizi daima yükselttik. Ama bizim sesimiz yeterince yüksek çıkmazken yasakçı zihniyetin son ürünü de Rusya’dan geldi.

russia-language-explicit-ban.n

Rusya parlamentosu geçtiğimiz günlerde inanılması güç bir karara imza attı. Çin benzeri bir uygulamaya imza atan parlamentonun kararına göre bundan böyle kullanıcılarının kişisel verilerini depolamayan internet siteleri engellenecek ya da tamamen kapatılacak. Eğer karar yasalaşırsa bu Rusya’da faaliyet gösteren Google, Facebook, tüm çok uluslu şirketleri ve onların girişimlerini de olumsuz yönde etkileyecek.  Bu konudan etkilenmemek isteyen şirketlerin ise sunucularını Rusya sınırları içinde tutmaları gerekiyor.

Eylül 2016 itibariyle tam olarak yasalaşması beklenen uygulama Rusya Federasyonu’na bağlı tüm bölgelerde de geçerli olacak.  Bir yandan hem Rus şirketlerin hem de çok uluslu şirketlerin bu sürece geçiş için altyapılarını uyumlama anlamında da önemli miktarda bütçe ayırmaları da gerekecek.

56977

Rusya tarafından sızan bilgilere göre ise Edward Snowden’la başlayan süre. Karşısında Rusya’nın ulusal çıkarları doğrultusunda böyle bir karar imza attığı belirtiliyor. Ancak ulusal güvenlik ve insan hakları kavramlarını karşı karşıya getiren bu fikirlerin ne kadar uygulanabilir olduğu ise kesinlikle sorgulanmıyor. Bu kafayla gidildiği sürece de bazı şeylerin sorgulanmaması sanırım hepimiz için tek çıkar nokta olarak gündemimizdeki yerini alacak.

Bu duruma ek olarak Rusya içerisindeki Datacenter operasyonlarının legal ve operasyonel sorunları yüzünden Rus pazarını hedefleyerek civardaki ülkelere yatırım yapan büyük Datacenter firmaları içinde büyük bir hayal kırıklığı olacağa benziyor. Tabi bu durumun ülkemize de benzer zarar vereceğini hatırlatmak gerek.