İstanbul Hosting Festivali ve İzmir Workshop’ının ardından…

Hosting Festivaliİnternet sektörünün en önemli parçalarından biri olan hosting (barındırma) bildiğiniz gibi uzun yıllardır kişisel olarak katkı sağlamaya çalıştığım bir alan. Dünyada önemli bir yere sahip olan hosting sektörü, Türkiye’de ancak aşağı yukarı 10 yıldır var denebilir.

Bu kısa geçmiş ve hosting şirketlerinin yeterli seviyeye ulaşamaması bu iş kolunun ülkemizde bir “sektör” olarak anılmasını zorlaştırıyor. Yani aslında Türkiye’de “hosting sektörü” diye bir sektör ne yazık ki henüz neredeyse yok denecek kadar küçük.

Her şeye rağmen bu alanda kalıcı olmak isteyen Türk hosting şirketleri müşterilerine yoğun bir rekabet ortamında hizmet vermeye çalışıyor. Fakat bu firmaların hem yol gösterilmeye, hem de sektörün sorunlarının, çözüm ve güçlenme yollarının, bir araya gelinerek konuşabilmesine ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ülkemizde hosting sektörüne yönelik ilk ve tek organizasyon olan “Hosting Festivali” işte bu düşünceler sonucu ortaya çıktı.

IMG_9027

Hosting Festivali’nin ilki Haziran 2014’te İstanbul’da yapıldı. Organizasyon tahminlerimin de ötesinde bir ilgiyle karşılandı. Sektörün gerçekten de böyle bir festivale ihtiyacı olduğunu tüm katılımcılarla birlikte bir kez daha görmüş olduk. Benim de moderatörlüğünü yaptığım geçen festivalde 100’den fazla firma ve 400’e yakın katılımcı yer aldı.

Festival sayesinde bir araya gelen firmaların birbiriyle kuracakları yakın ilişkilerin sektör standartlarını üst noktalara taşıyacağına emindim, öyle de oldu. Bu festivalden sonra gelen yoğun istek ve talepler bizleri Hosting Festivali’ni workshop şeklinde şehir şehir dolaştırmaya yetecek kadar güç ve azim verdi.

Bu ilk adımdan sonra 8 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen İzmir Workshop’u ile Hosting Festivali’ni desteklemeye devam ettik. 80’e yakın firmadan 100’ü aşkın ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen workshop’ta birçok farklı sektörden konuşmacı konuya ilişkin kendi tecrübelerini aktardı.

Sendloop, A10 networks, Juniper Networks, Netdirekt A.Ş., Maestro Panel, R10.net, ShiftDelete.net, Donanım Haber ve Çözüm Park gibi destekçilerin varlıklarıyla gerçekleşen worskshop’ta pratik çalışmalarla birlikte özellikle teknik konulara ağırlık verildi.

İstanbul’daki festivalin yanı sıra workshop’ların da gördüğü yoğun ilgi beni bu organizasyonları Türkiye geneline yayma konusunda teşvik ediyor. Şimdi de sırada Ankara ve Antalya var. Hosting konusunda gerçekleştirdiğimiz bu iki  organizasyondaki gözlemlerim; hem yasal platformlarda hem de reel sektörde söz sahibi olabilmek, dünyadaki gelişmeleri ve güncel konuları paylaşmak için hosting sektörüne özel olarak düzenlenmiş organizasyonlara ülke olarak ne kadar çok ihtiyacımız olduğu yönünde.

IMG_0067

 

 

 

 

 

 

 

Bu nedenle yıllardır sektörün içinde yer alarak biri olarak, Türkiye hosting sektörünü güçlendirmek, sektör oyuncularına teknik, hukuki ve iş geliştirme alanlarında bilgi vererek daha sağlıklı ve güçlü bir hosting sektörü yapılandırması oluşturmak için Hosting Festivali ve workshop’ları düzenlenmeye devam edeceğiz. Umarım, sektör profesyonellerini bir araya getirerek bilgi paylaşımını hedefleyen ilk ve tek organizasyon olan Hosting Festivali değerli katılımlarınızla birlikte büyümeye devam eder…