Merhaba dünya! – Neden WordPress’i kurcalarsın?

Tembel
Tembel

Geçtiğimiz ay akşam saatlerinde ansızın içimden bloğumu kurcalamak geldi, ilk bakışta “Fırat” karikatüründeki gibi bu bana lazım, ben bundan uzay mekiği yapacağım edası ile bilgisayar başına otursam da, düşündüğümden daha zor gelen bir süreç sonrası bloğu kurcalamayı yarım bıraktım ve konuyu kapattım. Neler yaşadım? Biraz bundan bahsetmek istiyorum, bu konu benim gibi bloğunu kurcalamak isteyen veya bildiklerini paylaşmak isteyen veya söyleyecek bir şeylerim var diyecek her tembel insanın söyleyecekleri olsa da.

Öncelikle neden kurcaladım ile başlamam da fayda var.

(Not: 04.05.2020, bu yazının üzerinden bin yıl geçmiş durumda ve ben hala wordpress’i 1 tıklama ile kuruyorum. Çok sevgili Covid-19 sayesinde 2 aydır insanlardan uzak bahçeli evde yaşamdan sevgilerle)

Neden WordPress Bloğu Kurcalarsın?

Cevap basit aslında, ben internet ve bilgisayar işinden biraz anlarım. Üstüne sevgili wordpress zırt pırt update çıkartır. Üstüne birde şeytan dürtüp “hacı sen var ya, bu wordpress’i var ya şak diye update eder, kulağından girip burnundan çıkarsın” dediğinde tüm ortam hazır olur.

selcuksarac.com yani bloğum ülkemizin hatırlı hosting şirketlerinden sevgili SadeceHosting’in bireysel hosting paketlerinden birinde shared hosting hizmeti altında çalışmaktadır. Bu adamlar kontrol panel içerisine tek bir tuş ile WordPress kurulumu özelliğine sahipler. 2 Sene önce tek bir tuşa tıklayarak kendi kişisel bloğumu açtım. Ben tembeli için böyle basit bir kurulum süreci olmasaydı muhtemelen 2020 yılına kadar blog ile uğraşmıyor olurdum.

Fakat WordPress benden daha kurtlu bir grup arkadaş tarafından geliştirilince her hafta da bir güncelleme çıktığından 2 sene önceki kurulum update etmeyi mecbur kılan bir hale geldi. Hatta bu kurtlu adamlar birde en dertli parça olan MYSQL veritabanı ihtiyacı olarak en son sürümü şart koşunca ben tembeli gerçekten wordpress’i sevmiyor hale geldim ve içten bir nefret ile hem update etmemeyi, hem de bu arsız yazılımı cezalandırırcasına yeni yazı girmemeyi tercih ettim. Fakat malesef doğa kendini gösterdi ve içten içe “lan benim de söyleyeceklerim var” duygusu beni dürttüğü için sevgili “notepad” ile çeşitli notlar tutarak bu duygumu köreltmeye çalıştıysam da 2 yıl kadar bir süre sonunda hormonlarıma boyun eğdim. Ben bu wordpress’i şak diye update ederim dedim ve işe koyuldum.

Önce veritabanını yedeklemek gerekiyordu, malum eski yazıları ve yorumları kaybetmesek fena olmazdı.

Ulan ne zor işmiş wp nin mysql’ini yedeklemek! Öncelikle şifreyi hatırlamıyorum ki, nası yapacağız? (bu arada tam şu cümlemden sonra yine wordpress’in acep bu nasıl oluyor diye peşine düştüğüm saçma sapan bir özelliği için tam 1 saat harcadım)

SadeceHosting den ufak bir torpil ile (sahibini tanıyorum) mysql şifre işini vs çözdükten sonra tekrar konuya daldım, yedek aldım. (yedek almak sorun değil ki, nasıl geri restore edicez?)

Ardından SadeceHosting Kontrol Panel’e giriş yaparak daha önceden PHP 4 olarak yaratılmış olan web hosting ayarlarımı sildim. Mysql 4 olarak yaratılmış olan veritabanımı da sildim.

Silme işleminden sonra Web Sitemi tekrar tek tuş ile PHP 5.3 sürümü ile yarattım, veritabanı olarak MYSQL 5 sürümü ile oluşturdum. Bu işlem sonrasında artık sitemin hosting alt yapısı WordPress’in son sürümü ile uyumlu hale geldi.

Sonrasında yine kontrol panel üzerinden tek bir tıklama ile wordpress kurulumunu tamamladım.

Kurulumun ardından wordpress’e login oldum.

WordPress ilk adımda zaten daha yeni bir güncellemenin olduğunu söyledi ve tek tıklama ile güncellememi istedi.

Tıklama sonrasında wordpress güncel sürüm ile çalışır duruma geldi.

Peki ya sonra? Restore işlemleri için çeşitli yazılar yorumlar okusam da aslında konunun o kadar basit olmadığını, wordpress’in güvenilmez ve önerilmez çeşitli metodları var olsa da aslında sıfırdan eklemenin daha kolay olacağını gördüm. (biraz sinirlenerek ve küfür ederek) Bu konuyu manual çözmeye karar verdim.

Yaklaşık 20-30 dk lık uğraş sonrasında 2 senedir el sürmediğim eski wordpress’im gitmiş yerine yeni sürümü gelmişti.

Bu konuda benim gibi işin ve konunun içindeki insanlar için bile bu durum gerçekten zor ve uğraştırıcı. Tembellik demek istemiyorum fakat tembelliğin de tetiklediği bir süreç sonrasında insanlar aslında kaydedecekleri bir sürü konuyu internet çöplüğüne kazandıramıyorlar bu zorluklardan ötürü.

Not: (26.07.2013) wordpress bu yazımdan sonra hiç mi hiç sorun çıkartmadı. Aksine tek tuş ile upgrade özelliği tadından yenmeyecek durumda!

Tembellik?

Tembel konusunda basit bir kaç arama yaparken http://zharnak.blogspot.com/2011/04/gunluk-29012011.html adresinde tembellik için güzel bir yorum gördüm. “Tembel insan zeki ve yaratıcı olur diyorlar. Ya da tam tersi oluyor. Zeki ve yaratıcı olanlar tembel oluyor. Tabi burada bahsedilen tembellik fiziksel olarak yorucu bir işe girmemek anlamında. Yoksa zihinsel olarak herkesten fazla çalışıyoruz. Gerçi bu olay kişiden kişiye değişir ve bildiğimiz gibi bütün genellemeler yanlıştır o yüzden bu düşünce sadece benim için geçerli. Bu arada çaktırmadan benimde zeki bir insan olduğum mesajını veriyorum buradan. Okuyan bağyanlara selam ederim buradan. Onun dışında konuyla ilgili olarak bir makale linki koyayım buraya.”

Not:(29.10.2012) Bugün uzun bir aradan sonra tekrar WP’ye login olduğumda yeni sürüm’ün çıktığını gördüm, tek bir tıklama ile update edebildim. Yukarıdaki zahmetli süreç sonrasında yeni sürümlerde gerçekten basit bir güncelleme süreci bulunuyor.