Drone ve model uçaklarla özgürlüğe kanat açmak

Hobi sayfamda size son birkaç yıldır ilgiyle takip ettiğim Drone ve model uçaklardan bahsetmek istiyorum.

315-F6-Attack-on-the-Drones-SECONDARY_1

Drone konusu yakın arkadaşlarımın ilgisi ve önerisi üzerine son1-2 yıldır devam eden bir hobim. Bu hobinin bana çekici gelmesinin sebebi işin içinde elektronik ve teknoloji olması tabii ki. Ayrıca bazı fiziksel limitler nedeni ile bu limitleri aşma, sıra dışı hale getirebilmek için uğraşma duygusu da bu hobimi diğerlerinin önüne çıkarıyor.

İlk drone çalışmalarımda arkadaşlarımın desteği sayesinde öğrenme evresini hızlı atlattım. Yeni başlayacak arkadaşların da bu süreci hızla geçeceğine inanıyorum. Sonrasında ise yirmi uçağın üzerine çıkan bir oyuncak parkı kurdum. Yirmi uçak dediğim çok göze batmasın bu uçaklar genelde 50-60 dolar fiyatları olan köpük uçaklar olduğundan aslında maddi anlamda çok yorucu olmuyor. Fakat bu araçların üzerine sıra dışı işler için dijital donanım bağlama noktasında maliyet artıyor. Ancak aktif kullanım için iki takım elektronik ürün alıp bunları uçaklar arasında değiştirerek kullanabiliyoruz.

fajb_ces_parrot_drone_01_jan2013

Neler yapıyorum?

Şu anda kullandığım sistemden örnek vermek gerekirse aracımı 2.5-3 km yüksekliğe çıkartabiliyor ve 10-15 km menzile götürebiliyorum. Ek malzemeler ve yenilemeler ile 50-60 km menzile çıkabileceğimizi hatırlatmak isterim, fakat hobi olarak şimdilik bu limitler ilgimi çekmiyor.

Bu arada işin yasal boyutlarında gerçek havacılık kurallarına uymak zorunda olduğumuzu söylemek isterim. Aksi halde hatalı bir durum olursa bizim bu hobimiz gerçek uçaklara zarar verebilir. Bu yüzden biz sivil havacılık kurallarına uygun hareket ediyor, gerçek uçakların uçuş rotalarının dışında kalmaya öze gösteriyoruz.

ardronefinal-sb