Girişimciler İçin Melek Yatırımcı

Meleğinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz?
Meleğinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Dünyayı yerinden oynatacak kadar harika bir fikriniz, bunu hayata geçirmek için mükemmel bir ekibiniz ve bu uzun girişimcilik yolculuğunda zirveye ulaşmanızı sağlayacak sonsuz bir motivasyonunuz var. Tek ihtiyacınız olan biraz destek, ya da belki bir meleğin dokunuşu…
Özellikle erken aşamadayken melek yatırımcılar, çeşitli nedenlerle kaybolup gidebilecek girişimlerin dünya çapına ulaşmasını sağlayabilecek kadar etkili olabilir. Fakat eğer henüz yolun başındaysanız, özellikle son zamanlarda sıklıkla konuşulan bu melek yatırımcılık konusunda bilmeniz gereken tüm bilgilere sahip olmayabilirsiniz.
Bence son derece önemli olan bu konuyu ele alalım ve belki de sizi de uçuracak olan melek yatırımcılarla ilgili bilmeniz kafanızda bazı olası sorulara yanıt vermeye çalışalım…

Melek yatırımcılık ne kadar riskli bir iş?
Tüm yatırımcı türleri arasında en yüksek risk alan yatırımcılar çoğunlukla melek yatırımcılardır. Henüz girişimin kendini tam olarak ispatlamadığı çok erken aşamada yatırım yaptıkları için girişimi nasıl bir geleceğin beklediğini kestirmesi zordur.
Bu yüzden de genellikle eş zamanlı olarak çok girişime yatırım yapar ve başarını oranını yüzde 30’lar seviyesine ulaştırmayı hedefler.

Bir melek yatırımcı nereden bulunur?
Girişimciliğin önemli aşamalarından biri de kuşkusuz network. Bu network’ü oluşturken de melek yatırımcılarla da tanışabileceğiniz bir plan yapmanızda fayda var. Bu anlamda örneğin sektörle ilgili önemli etkinlikler melek yatırımcılarla tanışmak için iyi bir fırsat olabilir.
Aynı zamanda bu network içerisinde tanışacağınız diğer girişimcilerden de melek yatırımcılarla ilgili bağlantılar elde edebilirsiniz. Kuluçka merkezleri de sizi de potansiyel meleklerinizle tanışmanızı sağlayabilecek bir kanal olabilir. Tabi ki her zaman tanınmış melek yatırımcılara veya melek yatırım ağlarına başvuru yapma seçeneğiniz de var.

Melek yatırımcı girişimcide ilk ne görmek ister?
Önce bir melek yatırımcının incelediği girişimlerde en çok neyi önemsediğini doğru anlamakta büyük fayda var. Temel olarak bir melek yatırımcı her şeyden önce ekibe bakar. Ekip tesadüfen güzel bir fikir etrafında toplanmış insanlardan mı oluşuyor, yoksa gerçekten bir vizyonu olan ve işi de hayata geçirmek konusunda yeterli bilgi birikimine sahip mi?
Girişimcilik uzun soluklu ve iniş-çıkışları çok olan bir yolculuk. Melek yatırımcı eğer girişimcilerin bu yolcuğuna hazır olduğuna ikna olmazsa, fikir ne kadar iyi olursa olsun bu işin bir parçası olmak konusunda hevesli olması da oldukça zor.

Melek yatırımcı size ne sağlar?
Cümle içinde “yatırımcı” kelimesi geçtiğinde hemen herkesin ilk aklına gelen işin ekonomik boyutu oluyor. Tabi ki melek yatırımcı size erken aşamada ihtiyaç duyabileceğiniz maddi kaynağı sağlayabilir. Ama muhtemelen bu, bir melek yatırımcının girişiminize sağlayacağı en az önemli katkı.
Özellikle yeni girişimciler için onlarla aynı gemiye binmeye ikna olmuş bir melek yatırımcı benzeri kolay bulunmaz bir akıl hocasıdır. Çoğu zaman sizin yeni yürümeye başladığınız yolu defalarca aşındırarak hem işletme, hem de sektör anlamında çok ciddi tecrübelere sahip olduğu için tüm konuyu bambaşka bir perspektiften görmenizi sağlayabilir.
Sizin çok kısıtlı imkanlarınız ve az bir zamanda kurmaya çalıştığınız network’ünüz, onun var olan network’ü ile karşılaştırılınca çok küçük kalacaktır. Bu nedenle onun size sağlayabileceği iş potansiyelleri de yine girişime yatıracağı paradan çok daha değerli olabilir.