Skip to main content

Başarılı Bir Girişim Stratejisi Oluşturmanın 3 Adımı

Bulut Bilişimin Geleceği
Başarılı Bir Girişim Stratejisi Oluşturmak

Girişim dünyasına adım atmaya hazırlanan adayların birçoğu omuzlarına çok fazla sorumluluk bineceğini ve yapılması gereken tonlarca işi düşünürken hissettikleri baskı yüzünden uykularından oluyor. Girişimcilik serüveninde başarıya ulaşmak için gerçekleştirilecek çok sayıda aşama olduğunu kabul etmek gerek. Bugün değilse bile yarın mutlaka sorumluluklarla yüzleşilecek ve girişim fikrinin hayata geçmesi için olabilecek en hızlı şekilde aksiyon alınacak. Ancak aciliyet duygusu birçok konuda olduğu gibi girişimlerde de büyük hatalar yapmaya neden olabiliyor. Ben hatalardan kaçmak yerine ders almayı savunuyorum, fakat göz göre göre hata yapmak da startup’ı gerçekleştirmek adına çıkılan yoldan sapmanıza neden olabiliyor.

Virajları ve engebeleri olan girişim yolunda her şey rağmen istikrarlı bir şekilde ilerleyebilmek için belli bir stratejiye göre hareket etmek gerektiğine inanıyorum. Hata payını en aza indirmeyi sağlayacak bu plan, girişimin geliştirme sürecinde önemli noktaları gözden kaçırmayı da önleyebilir. Eğer siz de girişim fikrinizi hayata geçirirken başarılı olmak istiyorsanız, derin bir nefes alın ve sadece mantığınızı yanınıza alarak 3 adımda stratejinizi oluşturmaya başlayın.

Devamını Oku

Hosting Festivali’ni arkada bırakırken

Türkiye’nin ilk ve tek Hosting Festivali’ni arkada bıraktık. Yıllardır hep dile getirdiğim bir konu gündemdeydi; pazarda daha gidilecek çok yol var.

hosting_festivali_seminer

Konumum ve mesleğim gereği dünyanın pek çok farklı yerine sürekli seyahatlerim oluyor. Tüm seyahatlerim içinde Türkiye’de başlattığımız ve çok başarılı bir noktaya taşıdığımız hosting işinin yurt dışındaki firmalar tarafından nasıl yapıldığını detaylı şekilde gözlemleme imkanına sahip oldum.

Özellikle batı dünyasında veri merkezlerinin metrekare ile kiralandığı bir dönemin içindeyiz. Bazı müşteriler tek seferde 4000 metrekare büyüklüğünde veri merkezi alanı kiralayabiliyorlar. Biz henüz Türkiye’de bu anlayışa ulaşabilmiş değiliz.

Son 15 yılda hosting dünyasında VPS -> VDS -> Cloud dönüşümünün yaşandığını gözlemledik. Çok net hatırlıyorum 1994-1995’li yıllarda bir web sitesi açmak için özel bir sunucuya ihtiyaç duyardınız ve bu sunucu tek bir IP üzerinden tek bir web sitesi barındırabilirdi. Bu gün geldiğimiz noktada fiziksel varlığının nerede olduğu ile ilgilenmediğimiz bulut çözümlerinde binlerce sanal makine yapılandırıp yüz binlerce web sitesini barındırmak artık kolay bir hale dönüştü.

Devamını Oku