Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

BTK’nın açıklamalarını anlamakta güçlük çekiyorum. Aslında çekmiyorum da düşüncelerimi hafifleterek ifade etmek istedim.

Meraklı Lahana Turşusu

BTK tam bir ay önce bir açıklama yaptı. Açıklamayı hatırlayacak olursak;

BASIN AÇIKLAMASI-24.06.2014

Bazı basın yayın organlarında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişim sağlayıcılara https iletişimin içeriğini izleme amaçlı yatırım yapmaları için talimat verildiği yönünde iddialar yer almıştır.

Söz konusu iddialar, gerçekleri çarpıtma ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik maksatlı girişimlerdir. TİB tarafından erişim sağlayıcılara gönderilen yazı ile 5651 sayılı Kanunun ilgili maddeleri gereği erişim engelleme kararlarının uygulanması ile ilgili yasal sürecin işletmecilere resmi olarak bildirimi yapılmış ve konuyla ilgili görüşleri sorulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Açıkçası bana çok komik geldi bu açıklama. TIB bu açıklamasında “HTTPS’i izlemeyin engellemeyin” diyor gibi görünse de aslında 5651 sayılı kanunun içeriğinde erişim sağlayıcıların teknik olarak her türlü metodu engellemek ile yükümlü olduğunu belirtiyor. Bu durumda http veya https diye bir ayrım yapmak mümkün değil çünkü kanun  “her türlü metodu” diyerek aklınıza gelen ve gelmeyen tüm trafik protokollerini bu uygulamaya dahil etmiş oluyor.

Kısacası bu konuda tezat üzerine tezat yaşıyoruz. BTK’nın bu düzenlemeleri yaparken ne zaman gerçekten alanında uzmanların görüşlerinden faydalanacağını veya onları dinlemeye başlayacağını gerçekten merak ediyorum.