Bitcoin cüzdan şifremi nasıl unuttum?

Merhaba,

Yıl 2010 veya 2011, o zamanlar eski şirketim Sadecehosting içerisinde yeni satın aldığımız 50-60 adet DELL sunucuları kurduk ve hazırladık. Fakat henüz satış yapmadığımız için cihazlar kapalı olarak bekliyorlar. O sıralar bitcoin vs konuları takip ederken neler dönüyor anlamıyorum biraz bilgi edinmek için denemelere başladım. Öncelikle 1 bilgisayar üzerinde basit yazılımı kurarak madenciliği test etmek istedim. İnceleme kurcalama sırasında dökümanlar çok kısıtlı fakat bir şekilde bir masaüstü bilgisayara core cüzdanı kurdum. Sonra madenciliği test etmek için elimde boşta duran sunucular üzerine madencilik için gereken ayarları yaptım. Konuyu biraz kavradıktan sonra sanıyorum 30 civarında sunucu ile bir süre bu işleme devam ettim. Sonrasında anlamsız bir durum olduğunu düşüntüm veya iş güç yoğunluktan dikkat edemediğim için konuyu takip etmeyi bıraktım. Zaten sunucuları müşterilere sağlamamız gerektiği için zaten madenciliğe devam etmemeye karar verdim. O sıralar kaç Bitcoin ürettiğimi dahi bilmiyordum.

Yıl 2016 aylardan kasım aralık, bitcoin fiyatları dalgalanıyor bir şekilde tekrar incelemeye başladım. Sonradan aklıma benim geçmişteki deneyimim geldi, acaba cüzdan neydi, neredeydi, şifresi neydi hiç birşey hatırlamıyorum. Önce eski yedeklerimden cüzdanı buldum. Sonra içeriğini kontrol ettim. 211 Btc. Bu arada o dönem 2016 yılında Bitcoin fiyatının 300$ lardan 700-800$ lara yükseldiğini gördükten sonra konuya zaman ayırmaya başlamıştım. Sonrasında cüzdanı açmaya çalıştım ama nafile. Şifreyi hatırlamıyorum. Aradan 5-6 yıl geçmiş.

Önce şifreyi kırmaya çalıştım, 1-2 bilgisayar üzerinde şifre kırma programlarınıda kullanarak 2-3 deneme yaptım. Sonuç sıfır.  Ardından bir arkadaşımın tavsiyesi ile basit bir cluster üzerinde bu işi daha hızlı yapabileceğimizi konuştuk ve 2-3 gpu kullanarak tekrar şifreyi kırmayı denedik. Pek fark olmadı, sadece daha hızlı deneme yapar hale gelmiştik fakat şifreyi tesbit etmek hala çok zordu.

Bu diyaloglar devam ederken tamamen alakasız bir arkadaşım için bir Video Render işi ile ilgilendik, bu iş için 60 adet GPU(Ekran kartı) satın aldık ve kabaca 1-2 hafta süre arkadaşımın ihtiyacını çözdük. Ardından ekran kartlarının işi bitti. İlk aklıma gelen düşünce 2-3 kartı kullanarak çok kral bir Flight Simulator makinası toplamaktı.

Bu konu devam ederken bir çalışanımız “Abi bu kartlar ile madencilik yapsana” dedi. Ben cevap olarak konuyu zerre bilmeyen birinin vereceği “Yaa ASIC cihazlar var, GPU cihazlar ile bu iş yapılabilir mi ki” demiştim. Sonrasında hayatımda ilk defa “ALT COIN” terimini duydum.

Aynı gün 2-3 saatlik kurcalama sonrasında ETHEREUM, MONERO gibi coinleri öğrendim. Ethereum nispeten kolay bir yazılıma sahipti ve 5-10 dk içerisinde madencilik yapabilir hale geldim. Aynı gün biraz daha fazla zaman harcayarak eldeki 60 ekran kartını kabaca 15 farklı bilgisayar üzerine takarak (bu bilgisayarlar zaten render için kurduğumuz sistemlerdi) ETHEREUM madenciliğini başlattım.

Bu sırada tatil-iş yoğunluğundan 2-3 hafta cihazları hiç inceleme kontrol etme şansım olmadı. Tekrar zaman bulduğumda sistemin kabaca 800 ETH ürettiğini gördüm. Enerji fiyatlarını düştükten sonra kabaca aylık 800$ lık bir gelir üretebiliyordu sistem. Kabaca 15-20 bin USD lik bir yatırım ile 800$ kar elde edebilmek hiç fena bir oran değildi.

Sonrasında GPU sayısını biraz arttırmaya karar verdim. Bu konuda daha sonra kısa notlar paylaşacak ve coin madenciliği için kurduğumuz şirketimiz hakkında bilgi vereceğim.

Bitcoin cüzdanıma gelirsek, halen 8-10 bilgisayar üzerinde şifre kırma çalışması devam ediyor… Ümidim yok fakat düşüncesi bile güzel.